Логотип

Розвадівська територіальна громада

Львівська область, Стрийський район

21.03.2025 09:03

22 березня світова спільнота традиційно відзначатиме Всесвітній день води

2ee3f12e-ed6a-47b4-92ba-81fb3bfeb495.png

22 березня  ми щорічно відзначаємо Всесвітній день водних ресурсів  (World Water Day), запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році.Ключовою тематикою цьогорічної кампанії є «Збереження льодовиків».

Вона покликана наголосити на важливості льодовиків як невід’ємного компонента гідрологічного циклу та покликана привернути увагу до їх прискореного танення і впливу цих процесів на клімат, довкілля, здоров’я людини та сталий розвиток економіки.

Сучасні льодовики займають 10–11 % площі суходолу, а їхній сумарний об’єм становить близько 30 млн км3. Льодовики є одними з найважливіших регуляторів клімату та зосереджують близько 75 % прісної води планети. Вони є об’єктом постійних наукових досліджень, особ­ливо для спостережень за змінами клімату та моніторингу довкілля.

Наука, що вивчає льодовики – гляціологія (лат. glacies – льод) – досліджує умови їхнього утворення, режими та межі розповсюдження.  У багатьох регіонах люди з давнини селилися біля краю льодовиків— постійних джерел чистої прісної води, якими вони залишаються і нині. У них міститься набагато більше води, ніж у ріках та озерах, разом узятих.  Льодовики та створені ними ландшафти — одні з найпривабли­­віших з естетичної точки зору, їх щорічно відвідують мільйони людей. 

Льодовики в процесі свого руху здійснюють певну геологічну роботу: руйнують гірські породи, переміщують уламки і відкладають їх у місця розтавання льоду Льодовики рухаються повільно, у гірських країнах із швидкістю від 20 до 80 см за добу або 100—300 м за рік. У льодових покривах Гренландії та Антарктиди льоди рухаються ще повільніше — від 3 до 30 см за добу.

 Найбільший із всіх існуючих  льодовиків– льодовик Антарктиди. Це велетенський льодовиковий щит площею 13,9 млн км². Середня товщина його – 2000 м, максимальна – 4335 м. Геофізичними дослідженнями встановлено, що ложе льодовика має складний рельєф – гірські масиви перемежовуються з рівнинами та островами.

Науковці зазначають,  що більше половини світових льодовиків можуть зникнути до кінця цього століття. Однією з найбільших проблем є вплив танення льодовиків на підвищення рівня моря (приблизно на 70 м), що підвищує ризик затоплень у прибережних містах. Що важливіше, втрата льодовиків зменшує ресурси прісної води для домашнього використання, сільського господарства та промисловості.

Втім, зменшуючи викиди вуглецю та впроваджуючи стійку екологічну політику, можна уповільнити їх зменшення. Вчені підкреслюють, що навіть невелике зниження температури може допомогти зберегти льодовики у стабільному стані.

Усі дії, які ми зробимо сьогодні, допоможуть захистити льодовики для майбутніх поколінь, забезпечуючи збереження ресурсів прісної води, біорізноманіття та крихкий баланс клімату.

Підготувала:

Заступник начальника відділу водних відносин у басейні р.Дністер

 БУВР Західного Бугу та Сяну

 Г.Залюбовська.