28.03.2024 14:23
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ
Захист посівів ріпаку від прихованохоботника.
Незважаючи на всі погодні негаразди,весняні польові роботи вже стартували.
Однією з культур,якій потрібно приділити увагу в першу чергу є ріпак. На полях ріпаку традиційно в кінці березня починається літ ріпакового прихованохоботника та відкладання яєць шкідника. За температури повітря +6С імаго прихованохоботника починають з»являтися з місць зимівлі,а масово вилітають за температури +9С…+12С.Коли впродовж 7-10 днів максимальна денна температура перевищує 9 градусів тепла самки відкладають яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку. Враховуючи теплі погодні умови лютого і початку березня,активний моніторинг та виставлення жовтих чашок - пасток потрібно починати вже зараз. Вони встановлюються на висоті рослин ріпаку.
Економічний поріг шкодочинності (ЕПШ),при якому негайно треба починати обробку становить 0,5-1 екз./рослину або 10 особин шкідника при потраплянні в чашку за 3 доби. Якщо в цей період ефективно не проконтролювати шкідника інсектицидами та допустити відкладання яєць,в подальшому личинки ріпакового прихованохоботника прогризають ходи в стеблах,після чого стебло викривляється,розтріскується,або повністю гине. Втрати врожаю досягають 30-60%. Тріщини та пошкодження є джерелом поширення хвороб.
В «Переліку пестицидів і агрохімікатів ,дозволених до використання в Україні» є зареєстровано більше 20 інсектицидів для боротьби з цим шкідником. Крім того,треба брати до уваги ,що листки ріпаку мають щільний восковий наліт,тому рекомендується використовувати ад»юванти,прилипачі.
При проведенні робіт необхідно обов»язково дотримуватися загальноприйнятих правил безпеки.
Головний спеціаліст відділу захисту рослин,
фітосанітарної діагностики та прогнозування
Управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби
у Львівській області Галина ОКОЛОВСЬКА